در اعتراض به حصر رهبران جنبش سبز در ايران

تحصن حامیان جنبش سبز در شهرهای مختلف جهان در حمایت از رهبران جنبش سبز

۲۲ اسفند ۱۳۸۹

درادامه واکنش ها نسبت به تداوم حصر و وضعیت نامشخص راهبران جنبش سبز مردم ایران، گروهی از فعالان و حامیان جنبش سبز در ٣۱ شهر جهان، روز شنبه دوازدهم مارس (بیست و یکم اسفند ماه)، به تحصن و تجمعاتی جهت حمایت از راهبران جنبش و همچنین همبستگی با مبارزات مردم ایران دست زدند

95125169551a89697a406b9d5f0c46a2-300x200

تحول سبز: درادامه واکنش ها نسبت به تداوم حصر و وضعیت نامشخص راهبران جنبش سبز مردم ایران، گروهی از فعالان و حامیان جنبش سبز در ٣۱ شهر جهان، روز شنبه دوازدهم مارس (بیست و یکم اسفند ماه)، به تحصن و تجمعاتی جهت حمایت از راهبران جنبش و همچنین همبستگی با مبارزات مردم ایران دست زدند.

به گزارش جرس، کمپین”حمایت سبز”، روز شنبه ۱٢ مارس مراسم جهانی خود را آغاز کرده و پیش از شروع به کارِ اجلاس جهانی حقوق بشر (روز دوشنبه) تلاش خواهد کرد بیانیه پایانی خود را خطاب به اجلاس و دبیرکل سازمان ملل، ریاست دوره ای اتحادیه اروپا و دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی منتشر کند و قرار است بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل، در روزهای آینده گزارشی از موارد نقض حقوق‌بشر در ایران را در سازمان ملل ارائه دهد.

گفتنی ست، از جمله شهرهایی که دانشجویان و ایرانیان مقیم در کمپین حمایت از راهبران جنبش و “اعتراض سبز” شرکت کردند، می توان به این شهرها اشاره کرد: لندن، برلین، کلن، هامبورگ، فرانکفورت، دورتمند، گوتینگن، پاریس، اسلو، کوالامپور، نیویورک، واشنگتن، سن خوزه آمستردام، بوداپست، هوستون، لس آنجلس، ملبورن، رم، وین، تروندهایم، آنکارا، استکهلم، گوتنبرگ، کارلس کرونا، لین شوپینگ، مالمو، مدیسون، ویسکا و…

بریتانیا
دهها تن از ایرانیان و حامیان جنبش سبز، به همین مناسبت در یکی از میدان های اصلی شهر (ترافلگار) دست به تجمع زده و با در دست داشتن پلاکاردهایی پیرامون وضعیت حقوق بشر در ایران و همچنین تصاویر میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، که در حصر و وضعیت نامعلوم و ابهام آمیز قرار دارند، حمایت خود را از فعالان و راهبران جنبش اعلام داشتند و افکار عمومی انگلستان را متوجه اوضاع ایران ساختند.

سوئیس
جمعی از دانشجویان و فعالان سابق دانشجویی ایران نیز، در اولین روز از فراخوانی که طی روزهای اخیر صادر کرده بودند، و در حالیکه روز دوشنبه (چهاردهم مارس) در مقابل مقر اروپایی سازمان ملل تحصن گسترده خواهند داشت، روز شنبه همزمان با سی شهر دیگر جهان، در میدان “ملت ها”ی شهر ژنو سوئیس، در اعتراض به بازداشت رهبران جنبش سبز و نقض گسترده حقوق بشر در ایران دست به تحص زدند.

این فعالان دانشجویی دلیل تحصن خود را “موج جدید بازداشت گسترده معترضین پس از اعتراضات بهمن و اسفندماه امسال در ایران” و همچنین “ادامه حصر و وضعیت نامعلوم میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی” اعلام کرده و خاطرنشان ساختند “ما، جمعی از فعالان سابق جنبش دانشجویی ایران، از تمامی گروه ها و افراد که دل در گروی آزادی و رهایی ایران از استبداد دارند دعوت به عمل می آوریم تا از روز ۱۲ الی ۱۴ مارس (۲۳-۲۱ اسفند ماه) در تجمع و تحصن اعتراضی نسبت به موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران؛ از جمله کشتار مردم بیگناه و دانشجویان آزادیخواه، بازداشت گسترده، شکنجه و صدور احکام سنگین حبس برای دانشجویان و همراهان جنبش سبز و بازداشت غیرقانونی رهبران آن؛ در مقابل مقر سازمان ملل در شهر ژنو شرکت نمایند.”

سوئد
منابع خبری از سوئد نیز گزارش دادند که در پنج شهر استکهلم، گوتنبرگ، لین شوپینگ، کارلس کرونا و مالمو، روز شنبه ۱٢ مارس در میادین شهرهای فوق، تجمعاتی برگزار شد.

به گزارش این منابع خبری، تجمع حمایت سبز در گوتنبرگ سوئد، امروز با شرکت ده ها نفر از دانشجویان و هواداران جنبش سبز برگزار شد . این مراسم در محل برونس پارکن، میدان مرکزی شهر برگزار و با استقبال قابل توجه بسیاری از چهره های دانشگاهی، فرهنگی، فعالان سیاسی، دموکراسی خواهان و فعالان حقوق بشر روبرو شد.

در این برنامه که بر اساس اعلام برگزار کنندگان، کمپین اعتراضی سکوت بود، شرکت کنندگان ماسک های زهرا رهنورد، فاطمه کروبی، میر حسین موسوی و مهدی کروبی را در مقابل صورت خود نگاه داشتند و بروشورهایی به زبان های انگلیسی، سوئدی و فارسی در بین علاقمندان و رهگذران توزیع شد . شرکت کنندگان نمادهای سبز را به نشانه حمایت از جنبش سبز با خود همراه داشتند و در انتها به شکل خود جوش سرود یار دبستانی را همخوانی کردند.

آلمان
در آلمان نیز، انجمنهای ایرانی و فعالان سیاسی شهر هامبورگ با تجمع خود در منطقه مرکزی همبستگی خود را راهبران در حصر جنبش و با مردم آزادیخواه ایران اعلام نمودند.

به گزارش منابع خبری، در این تجمع ابتدا نمایندگان گروهها و انجمنها بیانیه های خود را به فارسی و آلمانی خواندند و شرکت کنندگان همچنین ضمن گفتگو با شهروندان آلمانی، شرایط کنونی ایران را مورد شرح و توصیف قرار دادند.

در این برنامه همچنین جمعی از دانشجویانِ گروهِ «بیست و دو خرداد»، بدون اعلام قبلی با زدن ماسکهای چهره های خانمها کروبی و رهنورد و آقایان کروبی و موسوی و با بستن دستهای خود با زنجیر در سطح شهر شروع به حرکت کردند طی این آکسیون که توجه همگان را به خود معطوف کرده بود نیز پلاکاردهایی حمل می کردند و توسط بخشی دیگر از دانشجویان اعلامیه هایی بین شهروندان پخش می شد.

در پایان این آکسیون، دانشجویان به تجمع حامیان مادران عزادار پارک لاله – هامبورگ پیوستند و همبستگی خود را نیز با آنان که هر شنبه در مرکز شهر تجمع می کنند اعلام نمودند.

نقد و نظر (2)

  • mahdi اسفند ۲۴, ۱۳۸۹, ۱۲:۰۷

   vay cheghdar adam , akhey………..

   koli az in tahavolo tajamoe sabzetoon khandidim

   too tanz yekin!
   :D

  • هوشنگ اسفند ۲۶, ۱۳۸۹, ۲۲:۲۵

   دوستان مخاطب ؛ در اصطلاح سیاسی جب ، به افراد ، گروه ها و سازمان هائی اطلاق میشود که در مقایسه با افراد و احزاب راست ، ارتجاعی ، یا محافظه کار در مسائل مبتلا به جامعه نظرات و راه حل های مردم یسند ، و گاه مترقی ارائه میدهند . این دیدها و راه حل ها در نزد همه ی احزاب جب ، یکسان نیست ، جه بسا فردی یا حزبی جب ، نظری میدهد که جب های ، دیگر با آن به مخالفت بر میخیزند ، یا در صورت موافقت در شیوه ی اعمال آن و نتایجی که بر آن مترتب میشود اختلاف نظر ییش میاید . با این حال یک مسئله هست که جب ها ، در همه ی طیف ها ی آن ، در آن فصل مشترک دارند و آن دشمنی با سوسیالیسم است . یادمان نرود که آنتی کمونیسم اکنون بیش از هر زمان دیگر اصل اساسی ایدوئولوژی بورژوازی است . در این جامعه احزاب جب ، و راست در برنامه هائی که ارائه میدهند اختلاف بنیادی ندارند همه ی جامعه بورژوازئی را می ستایند . بدین ترتیب ، عزیزان مخاطب ؛ جب ، و راست با یکدیگر تفاوت اساسی و اصولی ندارند ، با آنکه یکی جب است و دیگری راست . کافی است در کشورهای سرمایه داری دولت های جب ، و راست را با هم مقایسه کنیم . آلمان در نیم قرن اخیر ، هم دولت های سوسیالیستی ( بخوانید جب ) مانند دولت ( مرحوم ) ویلی برانت رهبر سوسیال دموکرات های آلمانی ، و هم دولت های راست از قماش دولت کنونی ، ( مرکل ) را بخود دیده است ، ولی نه در نظام جامعه رویداد جشمگیری بوقوع ییوسته ، و نه در وضع مردم گشایشی حاصل آمده است . جامعه بر یک روال معین ییش رفته و طبقه سرمایه دار فرمانروائی خود را بر جامعه و بر تمام جلوه های آن حفظ کرده است . شاید در فرانسه جز این است ؟ شاید در انگستان ، امریکا و…….، وضع بر منوال دیگری است ؟ خواننده گان گرامی ؛ جریانات جب ، و راست هر یک در قبال دیگری نقش ایوزیسیون را بازی میکنند : وقتی دولت در دست احزاب راست است ، نیروهای جب ، در ایوزیسیون می اوفتند ، و اگر جب ها ، جرخ ؛ امور را بجرخانند ، راست ها به ایوزیسیون روی میاورند . اما ، در کشور عزیزمان ایران ، به برکت تنگ نظری های قشری و ایدئولوژیکی ، مرز میان جب ، و راست جه در داخل و جه بخصوص در خارج زدوده شده است . عزیزان من ؛ امروزه بایستی از کسانی که خود را قیم ملت مستقل ایران می دانند ، با جسارتی انقلابی سئوال کرد که ؛ در این روزها به جه کسانی جب ، و یا راست گفته میشود ؟ جنانکه ؛ در بالا آمد عنوان جب ، در مقایسه با راست با افکار و راه حلهای مترقی و مردم یسند ، ملازمه دارد ، ولی این روزها جب ، و راست از یکدیگر متمایز نمیگردند . در واقع جب ها ، همانرا میگویند که راست ها ییوسته گفته و تکرار کرده اند . ( لطفا ؛ به شعارهای تمامی این احزاب ایرانی ،! دقت بکنید : : استقلال و تمامیت ارضی ایران ، دموکراسی ، عدالت اجتماعی . مخاطبین عزیز ؛ همانطوریکه می دانید ، این شعارها ؛ در واقع ، همان شعارهای سلطنت طلبان است ، همان شعارهای بورژوازی ایران است ، همان شعارهای مردم فربیی است که بورژوازی ایران برای حفظ دامنه ی قدرت خود و یرکردن ، جیب گل و گشاد خویش سرمیدهد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>