برگزاری مراسم محرم، توسط ایرانیان و سبزهای مقیم مالزی

۳۰ دی ۱۳۸۹

ایرانیان مقیم مالزی و ساکن کوالالامپور در دو شب گذشته و مقارن با هفتم و هشتم ماه محرم، در مراسم مردمی سوگواری محرم شرکت کردند. در مراسم شب اول که با نماز جماعت و سپس گفتارهایی از دکتر علی شریعتی آغاز شد. پس از قرائت زیارت وارث ، حجت الاسلام دکتر سید رضا موسوی به [...]

moharam

ایرانیان مقیم مالزی و ساکن کوالالامپور در دو شب گذشته و مقارن با هفتم و هشتم ماه محرم، در مراسم مردمی سوگواری محرم شرکت کردند.

در مراسم شب اول که با نماز جماعت و سپس گفتارهایی از دکتر علی شریعتی آغاز شد. پس از قرائت زیارت وارث ، حجت الاسلام دکتر سید رضا موسوی به بیان عبرتهای تاریخی محرم پرداخت. این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه سپاهیان شام با نام خدا و قرآن، فاجعه کربلا را رقم زدند . به ماجرای بی تفاوتی جامعه نسبت به ستمگری و خشونت پرداخت و اشاره کرد که علائمی مانند آنچه در قتل میدان سعادت آباد اتفاق افتاد نمونه ای از این است که جامعه ایرانی نسبت به همنوع و خشونت در حال بی تفاوتی است .

موسوی آنگاه به جامعه معاصر امام حسین پرداخت و ابراز کرد که در آن جامعه هم این بی تفاوتی نسبت به خشونت و ظلم اتفاق افتاد و مردمی که حسین و یارانشان را که از آل پیغمبر دانسته، کشتند به بی تفاوتی دچار شده بودند.

موسوی که فارغ التحصیل جامعه شناسی از دانشگاه سوربن است ادامه داد: دین در جامعه امام حسین به نحوی تغییر ماهیت داده بود که ابزاری برای خشونت و پامال شدن حق شده بود ، دینی که اخلاق و انسانیت در آن فراموش شده بود و اینگونه بود لشکر شام با قرآن خوانی و روزه داری به جنگ امام حسین می آمدند و این عمل شنیع و بی رحمی را دینی و مجاهدت در راه خدا می دانستند.

در شب هشتم ماه محرم نیز مراسم با پیام میرحسین موسوی به مناسبت عاشورا آغاز شد و حجت الاسلام ادیب از شاگردان نزدیک مرحوح آیت الله منتظری به سخنرانی پرداخت.

مراسم سوگواری ماه محرم که به همت گروه رسام –راه سبز ایرانیان مقیم مالزی – برگزار شده بود با عزاداری و ذکر مصیبت اهل بیت ادامه پیدا کرد و در پایان از حاضرین با نذورات مردمی پذیرایی شد . این مراسم تا دو شب دیگر در محله “سردانگ ” ادامه دارد.

همچنین قرار است جمعه ٢٩ آذرماه همزمان با سالگرد درگذشت مرحوم فقید آیت الله عظمی منتظری به همت گروه رسام و با همکاری بیت و دفتر نشرآثار مرحوم منتظری مراسمی در کوالالامپور و در همین مکان برگزار شود. در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از عکس های منتشر نشده از آیت الله برپا خواهد شد.

گفتنی است رسام (راه سبز ایرانیان مالزی)، در ماه رمضان نیز مراسم غیر دولتی احیا را برگزار کرد که با استقبال ایرانیان مقیم کوالالامپور مواجه شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>