سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعتراضات مردمی سوریه، به شهر حلب رسید/ انسداد جاده اصلی کشور توسط خانواده های زندا...

اعتراضات مردمی سوریه، به شهر حلب رسید/ انسداد جاده اصلی کشور توسط خانواده های زندانیان سیاسی

چکیده :بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در حالیکه تظاهرکنندگان را "فتنه گر"، "عوامل اسرائیل" و "نفوذی" خوانده است، وعده داده کسانی را که در پشت "توطئه" اخیر علیه کشورش هستند، شکست خواهد داد....


جمع زیادی از دانشجویان شهر حلب سوریه، روز چهارشنبه ١٣ آوریل، ضمن درخواست اصلاحات سیاسی در کشور، در اعتراض به سیاست های حکومتی و همچنین سرکوب های صورت گرفته علیه معترضان، دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اولین باری است که در این شهر در شمال سوریه از زمان آغاز موج اعتراضات، تظاهرات ضد دولتی انجام می شود.

امروز همچنین صدها زن و کودک در سوریه، بزرگراه اصلی ساحلی در این کشور را در اعتراض به بازداشت خویشاوندان خود مسدود کردند. آنها با در دست داشتن پرچم های سفید و شاخه های زیتون به نشانه صلح، در جاده اصلی بین طرطوس و بانیاس، تجمع کردند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

گزارش ها از سوریه حاکی از آن است که زنان سوری، پرچم سفید و شاخه های زیتون در دست داشتند و این بزرگراه را که سوریه را به ترکیه وصل می کند، دچار انسداد کامل ساختند.

شاهدان عینی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که زنان و کودکان سوری که بیشترشان از شهرک ساحلی «بیضاء» بودند، شعار “ما تحقیر نمی شویم” را سر می دادند.

مرکز حقوق بشر سوریه گفته است که تظاهرکنندگان امروز درسوریه، از تظاهرکنندگان بندر بانیاس که تا کنون دهها کشته و صدها زخمی در جریان اعتراضات هفته اخیر داده اند، حمایت کرده اند.

این گزارش افزود :نیروهای امنیتی روز سه شنبه به شهرک ساحلی بیضاء هجوم بردند و در بازرسی های خانه به خانه، به بازداشت گسترده مردان پرداختند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در حالیکه تظاهرکنندگان را “فتنه گر”، “عوامل اسرائیل” و “نفوذی” خوانده است، وعده داده کسانی را که در پشت “توطئه” اخیر علیه کشورش هستند، شکست خواهد داد.

مقامات جمهوری اسلامی نیز، در حالیکه قیامهای مردمی منطقه را “بیداری اسلامی” و “آزادیخواهانه” ذکر کرده اند، طی یک موضع گیری رسمی در حمایت از حکومت سوریه، روز گذشته اعلام کرده اند که اعتراضات سوریه، “فتنۀ غرب” و حرکات گروهی اقلیت ناچیز است.

(اختیاری)     (اختیاری)