سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

دست رنج کشاورزان در جیب دلالها

چکیده :یکی از مهمترین دلایل بروز مشکلات کشاورزان جنوب کرمان کشت گسترده و همزمان یک محصول در زمانی خاص است و همین مسئله موجب اشباع بازار مصرف و کاهش شدید قیمت می شود با این وجود تاکنون الگوی کشت مشخصی در مزارع جنوب کرمان تعریف نشده است و کشت بی رویه یک محصول در جنوب کرمان ادامه دارد بگونه ای که به یک باره هزاران تن از یک محصول به بازار مصرف وارد می شود و با توجه به امکانات محدود ارائه محصول به بازار و همچنین نبود ساز و کار مناسب برای ارائه محصول به مصرف کننده درنهایت افراد سود جو وارد بازار می شود و همین جاست که سود به جیب دلالها و کامیون داران می رود و حسرت برای کشاورزان باقی می...


همزمان با برداشت گوجه از بزرگترین گلخانه طبیعی کشور حضور دلالان و کاهش بی سابقه قیمت گوجه فرنگی سبب شد نرخ برداشت محصول از قیمت خرید بیشتر شود و کشاورزان از برداشت محصول خودداری کنند.

به گزارش مهر جنوب استان کرمان بدلیل وجود شرایط خاص آب و هوایی به هندوستان ایران و گلخانه ای طبیعی برای کشت محصولات جالیزی شهرت یافته است بگونه ای که در بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله خیار سبز، گوجه فرنگی، توت فرنگی و سیب زمینی و پیاز طرح استمرار در کشور دارای رکورد است و محصول بسیاری از بازارهای بزرگ مصرف از جمله شهر تهران را تامین می کند.

جنوب کرمان که بدلیل شرایط آب و هوایی، حاصلخیزی زمین و وجود آب از شرایط بسیار مطلوب برای کشاورزی برخوردار است اما با وجود تمام پتانسیلهای کشاورزی در جنوب کرمان همه ساله شاهد هستیم در زمان برداشت محصولهای کشاورزی این کشاورزان هستند که باید نگران از قیمت بازار و حضور گسترده دلالان به آینده بنگرند که شاید بتوانند قسمتی از دسترنج خود را در جیب بگذارند اما حقیقت این است که اکثر این سود به جیب دلالانی می شود که عمدتا کرمانی نیستند و با قیمت بسیار اندک محصول را می خرند و در نهایت با قیمتهای هنگفت در بازارهای مصرف بخصوص در تهران بدست مصرف کننده می رسانند.

هم اکنون برداشت محصول گوجه در شهرستان رودبار آغاز شده است و بزودی فصل برداشت محصول در چهار شهرستان دیگر جنوب کرمان نیز شروع می شود.

اما همزمان با برداشت گوجه فرنگی و درحالی که هنوز این محصول به بازار عرضه نشده و در حال انجام چین اول محصول، حضور دلالان در بازار قیمت گوجه در زمین کشاورزی آنقدر پائین آورده است که نرخ برداشت محصول بیشتر از نرخ نهایی فروش محصول شده است.

برداشت محصول برای کشاورزان سودی ندارد

این مسئله موجب شده است حتی قیمت صندوق خالی گوجه فرنگی از محصول درون آن بیشتر شده است و به همین دلیل نیز کشاورزان از برداشت محصول خودداری می کنند زیرا برداشت محصول موجب ضرر کشاورزان می شود.

از سوی دیگر کمبود شدید کامیون برای حمل محصول به بازارهای مصرف و افزایش قیمتهای حمل و نقل نیز به مشکل دیگر کشاورزان تبدیل شده است.

کمبود کامیون برای حمل محصولات موجب شده است عملا محدود کامیونهای موجود در جنوب کرمان قیمتهای بالایی را برای انتقال محصول از کشاورزان طلب می کنند.

هر چند این مشکل هر سال در جنوب کرمان در زمان برداشت محصولهای مختلف بخصوص گوجه خودنمایی می کند اما هنوز اقدام اساسی برای حل این معضل نشده است و هر ساله با اتخاذ تصمیمات مقطعی سعی می شود تا حدودی مشکل کشاورزان مرتفع شود.

نبود صنایع تبدیلی در جنوب کرمان و تعداد محدود کارخانه های رب گوجه فرنگی و تعطیلی برخی از این کارخانه ها که ظرفیت خرید کمی را نیز بخود اختصاص داده اند موجب شده است در نهایت کشاورزان به صادر کردن محصول به سایر استانها تمایل پیدا کنند و همه ساله هم با مشکلات مختلفی مواجه می شود و این قصه نیز تکرار می شود.

آنچه که مسلم است یکی از مهمترین دلایل بروز مشکلات کشاورزان جنوب کرمان کشت گسترده و همزمان یک محصول در زمانی خاص است و همین مسئله موجب اشباع بازار مصرف و کاهش شدید قیمت می شود با این وجود تاکنون الگوی کشت مشخصی در مزارع جنوب کرمان تعریف نشده است و کشت بی رویه یک محصول در جنوب کرمان ادامه دارد بگونه ای که به یک باره هزاران تن از یک محصول به بازار مصرف وارد می شود و با توجه به امکانات محدود ارائه محصول به بازار و همچنین نبود ساز و کار مناسب برای ارائه محصول به مصرف کننده درنهایت افراد سود جو وارد بازار می شود و همین جاست که سود به جیب دلالها و کامیون داران می رود و حسرت برای کشاورزان باقی می ماند.

دلالان بزرگترین مشکل گوجه کاران رودباری

یکی از کشاورزان رودباری در این خصوص به خبرنگار مهر در کرمان اظهارداشت: همه ساله همزمان با برداشت محصول گوجه فرنگی بدلیل حضور دلالها قیمت بسیار پائین می آید و این درحالی است که گوجه را با قیمت کم در مزرعه از کشاورزان می خرند و با چند برابر قیمت در کرمان و سایر شهرستانها حتی در تهران به مردم می فروشند.

علی بازمانده گفت: دلالها در زمان برداشت محصول پیدا می شوند و بعد از اینکه سود کار چند ماه کشاورزان را به جیب زدند از منطقه می روند و این روند هر سال ادامه دارد.

دولت محصول را بصورت توافقی خریداری کند

وی خواستار حمایت دولت و خرید توافقی محصول از کشاورزان شد.

این کشاورز گفت: هر چند مشکلاتی همچون افزایش قیمت کود و سم و حتی بذر وجود دارد اما مهمترین دغدغه کشاورزان دلالان هستند.

یکی دیگر از کشاورزان در خصوص کاهش یک باره قیمت محصول گوجه فرهنگی در بازار گفت: دلالان می خواهند گوجه را مفت در مزرعه بخرند بار کامیون کنند و چند برابر قیمت خرید در بازار بفروشند که با این کار هم در حق کشاورز هم در حق مصرف کننده اجحاف می شود.

محمد سالاری ادامه داد: اینقدر قیمت محصول افت کرده که قیمت صندوق میوه از قیمت محصول درون میوه بیشتر شده است وقتی نرخ کارگر برای برداشت محصول و نرخ کرایه را هم حساب کنیم می بینیم کشاورز باید حتی از جیب هم بگذارد که محصول را برداشت کند به همین دلیل برخی از افراد تمایلی به برداشت محصول ندارند و چین اول روی بوته های گوجه مانده است و برداشت نمی شود.

کمبود کامیون برای انتقال محصول به بازار مصرف

این کشاورز گفت: از سوی دیگر تعداد کامیونها و وانت بارها برای انتقال محصول به بازار مصرف بسیار محدود است و همین مسئله موجب می شود رانندگان این کامیونها قیمتهای بالایی را برای انتقال محصول به کشاورزان پیشنهاد کنند و دیگر چیزی برای خود کشاورز باقی نمی ماند.

وی از مسئولان خواست با هماهنگی های لازم زمینه را برای ورود بیشتر کامیونها و نظارت بر بارنامه ها مهیا کنند.

مسعود طبسی، دیگر کشاورز گوجه کار رودباری هم در این خصوص به خبرنگار مهر افزود: هنوز چین اول محصول و در یکی از شهرستانهای جنوبی است و بزودی برداشت از سایر شهرستانها هم آغاز می شود و با توجه به اینکه این محصول زود خراب می شود کشاورزان باید یا با قیمت ارزان محصول خود را بفروشند یا بگذارند در مزارع خشک شود.

لزوم توسعه صنایع جنبی

این کشاورز خواستار افزایش کارخانه های رب گوجه فرنگی در جنوب کرمان شد و گفت: حالا که امکان کشت این محصول مهیا است چرا شرایط برای صادرات محصول به خارج از کشور و یا حتی به بازارهای داخلی مهیا نمی شود.

مسئول جهاد کشاورزی رودبار در خصوص وضعیت گوجه کاران رودباری در سال جاری می گوید: در سال جاری هشت هزار هکتار گوجه فرنگی زیر کشت رفته است که برای کنترل بازار و مدیریت کشت این مقدار نسبت به سال گذشته دو هزار هکتار کاهش یافته است.

افزایش محصول بازار را اشباع می کند

محمد علی سیفی افزود: از هر هکتار در سال جاری پیش بینی می شود که ۳۰ تن محصول برداشت شود که شاهد برداشت حجم بسیار بالای محصول هستیم که همین مسئله بازار را اشباع می کند.

وی تصریح کرد: کاهش قیمت محصول بدلیل وجود واسطه ها و همچنین کمبود کامیون مهمترین مشکل کشاورزان است.

سیفی گفت: برداشت محصول در چینهای مختلف تا اول خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

حمایت کامل از کشاورزان جنوب انجام می شود

مسئولان استان کرمان نیز برای حل مشکل کشاورزان جنوب کرمان اقدامات خود را آغاز کرده اند در همین زمین استاندار کرمان در خصوص مشکلات کشاورزان جنوب کرمان می گوید: با پیگیریهای انجام شده در سطح دولت و در جلسه کارگروه اقتصادی به ریاست معاون اول رئیس جمهور تصمیمات لازم در راستای حمایت از کشاورزان جنوب کرمان اتخاذ شد.

کمبود کامیون بزودی برطرف خواهد شد

اسماعیل نجار افزود: برای حل مشکل کامیون تدابیر لازم برای حضور بیشتر کاموینها در منطقه اندیشیده شد و بزودی این مشکل حل می شود.

وی با تاکید برحمایت از کشاورزان جنوب کرمان اضافه کرد: کشاورزان در زمان کشت باید مشورت های لازم را با کارشناسان کشاورزی انجام دهند و با هماهنگی لازم از ورود یکباره یم محصول به بازار و اشباع بازار مصرف خود داری کنند و محصولات متنوع کشت کنند.

نماینده عالی دولت در استان کرمان ادامه داد: اصلاح شیوه مصرف باید در دستور کار قرار گیرد و شرایط بهبود کیفیت محصولات نیز مهیا شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از سیاستهای دولت در استان کرمان افزایش کارخانه های صنایع تبدیلی در جنوب کرمان است که بزودی در این زمینه نیز گامهای قابل توجهی برداشته می شود.

(اختیاری)     (اختیاری)