سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سومین روز اعتصاب غذای زندانیان سیاسی رجایی شهر...

سومین روز اعتصاب غذای زندانیان سیاسی رجایی شهر

چکیده : اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر در اعتراض به وضعیت نامناسب خود در این زندان وارد سومین روز خود شد. این زندانیان همگی در اعتصاب غذای تر به سر می برند.یعنی فقط آب می نوشند و از خوردن هرگونه مواد غذایی خودداری می کنند.تاکنون مسوولان زندان از هرگونه توجه به خواسته های زندانیان و رسیدگی پزشکی به آنها خودداری کرده...


اعتصاب غذای جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر در اعتراض به وضعیت نامناسب خود در این زندان وارد سومین روز خود شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، تعدادی از زندانیان سیاسی این زندان در اعتراض به شرایط نامناسب رفاهی و بهداشتی این زندان و همچنین محروم بودن زندانیان سیاسی از حقوق اولیه مانند ملاقات حضوری، مرخصی و تلفن از روز یکشنبه ۲۱ فروردین ماه اعتصاب غذای خود را آغاز کردند .

براساس خبرهای رسیده به کلمه، این زندانیان همگی در اعتصاب غذای تر به سر می برند.یعنی فقط آب می نوشند و از خوردن هرگونه مواد غذایی خودداری می کنند.تاکنون مسوولان زندان از هرگونه توجه به خواسته های زندانیان و رسیدگی پزشکی به آنها خودداری کرده اند.

در بین زندانیانی که در این زندان دست به اعتصاب غذا زده اند نام منصور اسانلو، رسول بداقی، عیسی سحر خیز، حشمت طبرزدی، مهدی محمودیان، کیوان صمیمی، رضا رفیعی، جعفر اقدمی، علی عجمی، مجید توکلی، بهروز جاوید تهرانی به چشم می خورد .

زندانیان سیاسی رجایی شهر پیش از این در همبستگی با فخرالسادات محتشمی پور و در اعتراض به فشارهای وارده به خانواده های زندانیان سیاسی دست به یک اعتصاب غذای یک روزه زده بودند.

این زندانیان اعلام کرده اند که تا رسیدن به حقو اولیه خود به اعتصاب غذا ادامه خواهند داد.

در مرخصی های نوروزی امسال نام هیچ یک از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر دیده نشد، موضوعی که موجب اعتراض زندانیان این زندان و خانواده هایشان شده است. آنها می گویند به نظر می رسد زندانیان زندان رجایی شهر به فراموشی سپرده شده اند . همچنین شرایط نگهداری و وضعیت تغذیه این زندانیان نیز بسیار نامناسب است و آنها از هر گونه وسیله رفاهی در زندان محرومند. این در حالی است که ملاقات حضوری و مرخصی از حقوق اولیه همه زندانیان است و زندانیان با جرایم سنگین مانند قاچاقچیان مواد مخدر هم از این حقوق بهره مندند .

در میان اعتصاب کنندگان زندان رجایی شهر نام زندانیان سیاسی قدیمی مانند بهروز جاوید تهرانی و منصور اسانلو و حشمت الله طبر زدی به چشم می خورد، همچنین مجید توکلی، فعال دانشجویی و کیوان صمیمی، روزنامه نگار دو زندانی سیاسی هستند که سال گذشته در اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان اوین که با نام اعتصاب غذای ۱۵ زندانی سیاسی معروف شد شرکت داشتند، این دو پس از این اعتصاب غذا به زندان رجایی شهر تبعید شدند . کیوان صمیمی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است، او یک سال است که ازهیچ مرخصی استفاده نکرده است .مجید توکلی هم به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است .

منصور اسانلو یکی از اعتصاب کنندگان زندان رجایی شهر به مدت چهار سال است که از مرخصی محروم بوده است. ریس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبسرانی در حالی دست به اعتصاب غذا می زند که به دلیل ناراحتی قلبی شرایط جسمی بسیار نامناسبی دارد .او بارها از دادستان تهران برای درمان درخواست مرخصی پزشکی کرده است اما هر بار دادستان تهران با این خواسته اش مخالفت کرده است . اسانلو از جمله زندانیانی است که انگار همه فشارها را تاب می آورد اما از خواسته های قانونی اش پا عقب نمی گذارد .شاید به همین خاطر بود که بعد از خروج از کشور و با وجود آنکه می دانست دوباره به زندان خواهد رفت به کشور بازگشت .

رسول بداقی، معلم زندانی از دیگر زندانیان اعتصاب کننده زندان رجایی شهر است که به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است. او نیز پس از مدتی زندانی بودن در زندان اوین به زندان رجایی شهر تبعید شد او سه کودک خردسال دارد و تاکنون نیز از هر گونه مرخصی محروم بوده است .

عیسی سحرخیز ،روزنامه نگار زندانی هم در اعتصاب غذای زندانیان این زندان شرکت دارد، این روزنامه نگار هم به شدت بیمار است و بارها در خواست مرخصی درمانی داده است با این همه او نیز به همراه دیگر زندانیان این زندان در اعتراض به شرایط نامناسب این زندان دست به اعتصاب غذا زده است .این زندانی که از زندانیان حوادث پس از انتخابات محسوب می شود تاکنون از هیچ مرخصی استفاده نکرده است.

مهدی محمودیان و رضا رفیعی فروشانی دو روزنامه نگار زندانی دیگر هستند که در این اعتصاب غذا دیگران را همراهی می کنند . محمودیان از ۲۵ شهریور‌ماه سال گذشته بدون مرخصی در زندان به سر می برد. او به پنج سال حبس تعزیزی محکوم شده است .

رضا رفیعی فروشانی هم در تاریخ ششم تیر ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی که در دادگاه‌ های نمایشی بازداشت‌ شدگان پس از انتخابات شرکت داده شده بود، در دادگاه بدوی به هفت سال زندان محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به سه سال ونیم زندان کاهش پیدا کرد.

حشمت الله طبر زدی ، ۵٣ ساله، روزنامه نگار و دبیرکل جبهه دمکراتیک ایران،هم در این اعتصاب غذا شرکت کرده است او با اینکه پیش از این ده سال را در زندانهای جمهوری اسلامی گذرانده بود بیش از یک سال و نیم که دوباره زندانی شده است و این بار هم به هشت سال زندان محکوم شده است .

بهروز جاوید تهرانی ، جعفر اقدمی، علی عجمی سه زندانی سیاسی دیگر هستند که برای چندمین بار در زندان دست به اعتصاب غذا می زنند جاوید تهرانی که سالهاست در زندان رجایی شهر است برای چندمین باردر اعتراض به شرایط نامناسب زندان دست به اعتصاب غذا می زند. بهروز جاوید تهرانی در سال ۱۳۷۸ برای اولین بار بازداشت و به هشت سال حبس محکوم شد. او پس از تحمل چهار سال حبس با آزادی مشروط از زندان بیرون آمد. وی در ۲ خردادماه سال ۱۳۸۷ بار دیگر بازداشت شد و تاکنون بدون مرخصی در زندان به سر می برد شرایط روحی و جسمی این زندانی سیاسی نامناسب گزارش می شود .

 • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۱۱:۴۹ ب.ظ | پاسخ

  Mobarezani ke dast be etesab ghaza zadeand, daghighan kasani hastand ke mitavanestan Iran ra besazando az in dar goe mandegi nejat dahand, AYA,,, in khiyanat be Irano Iranian nemibashad
  dorod bar zendaniane siasi, ke az hamechiz gozashtando be DIKTATO goftand, NA

  • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۱۲:۰۷ ق.ظ | پاسخ

   هیچ کجا
   هیچ زمان
   فریادزندگی بی جواب نمی ماند
   احمد شاملو
   درود بر این زندگان جان بر کف ازادی

   • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۱۲:۰۹ ق.ظ | پاسخ

    Hasr o Zendan, dar nahayat, potkist bar payehaye poosideye ghodrat parastan
    Aho nefrine bipanahan, damane zalemin ra khahad gereft

    • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۱۲:۱۱ ق.ظ | پاسخ

     گلیه نیروهای خط امام از بالا باید شروع کنند و از جان هم که شده مایه بگذارند ازخود سید حسن گرفته تا به پائین باید هرچه زودتر این وضع که بهترین فرزندان تا بحال گشته و معلول و اواره و غیره شده اند پایان دهند واقعیت این است که باید شاخ بشاخ شد وهر چه زودتر بهتر چون تگلیف یکسره میشود این خائنین تا بحال حتی خون از دماغشان نیامده فقط نیروهای انقلاب را از اول انقلاب گشتند و کمر انقلاب را شگستند ولی قدرت نهفته ملت پا بر جاست انرا هدر نکنیم

     • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۱۲:۵۳ ق.ظ | پاسخ

      در سال ۵۷ با انقلاب عظیم ریشه ننگین نفوذ یهود و صهیونیزم را از ایران کندیم .دو باره بازگشته اند این لعنتیان تاریخ دو باره باز گشته اند و همچو گذشته پاکان و اندیشمندان این سرزمین را به بهانه های تکراری همچون مخالفان امنیت ملی , مسلمانان افراطی, ناسیونالیستهای افراطی, کمونیستهای افراطی و … و ….و ……به بند میکشند شکنجه میکنند و میکشند . مرگ بر تو ای اسرائیل

      • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۹:۰۰ ق.ظ | پاسخ

       شما در صف اول مبارزه مردم با این حکومت دیکتاتوری ضد اسلامی هستید. همه حق انتخاب داشتیم برای اینکه در این جایگاه باشیم. ولی این شما بودید که انتخاب کردید.

       • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۱۱:۵۲ ق.ظ | پاسخ

        خوب خدارو شکر

        • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۱:۰۲ ب.ظ | پاسخ

         سران و شخصیت های کشور مانند اقای سید حسن خمینی و دیگران نیز باید اعتصاب غذا کنند و علیه این ظلم و جور ها اعلان موضع کنند

         • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۱:۴۸ ب.ظ | پاسخ

          یادبگیریبرای هدفانازجانان بگذریم

          • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۶:۴۳ ب.ظ | پاسخ

           بنای آزادی
           بی مرگ و خون
           کی میسر شد؟
           پیکار می کنم
           می میرم…
           این است عشق من
           می دانی
           من ایرانی ام…
           خسروگلسرخی

           • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۱۰:۴۴ ب.ظ | پاسخ

            فراخوان سراسری ایرانیان برای گرامیداشت روز جهانی کار و کارگر
            امضاکنندگان این فراخوان تاکید کرده اند با شرکت گسترده در جشن جهانی روز کارگر و با طرح شعارها و خواسته های کارگران ایران، بر اعتبار جنبش کارگری و نقش موثر آن در تداوم، پیشرفت و تکامل جنبش دموکراسی خواهی ایران تاکید می‌کنند و می‌کوشند به جنبش دادخواهانه و عدالت گسترانه کارگران و ملت ایران یاری رسانند

            (اختیاری)     (اختیاری)