سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دولت سوریه مانع دسترسی پزشکان به مجروحان اعتراض های اخیر شد...

دولت سوریه مانع دسترسی پزشکان به مجروحان اعتراض های اخیر شد

چکیده :مدیر بخش خاورمیانۀ این سازمان غیر دولتی گفته است که در اعتراض‌های هفته گذشته در درعا در جنوب سوریه و منطقه‌ای در حومه دمشق، عده‌ای از معترضان زخمی شدند اما نیروهای امنیتی نگذاشتند پزشکان و امدادگران آنها را مداوا کنند، که این رفتار غیر انسانی و غیر قانونی...


بنا به گزارش منابع خبری، در حالیکه سرکوب خونین اعتراضات در شهرهای مختلف سوریه همچنان ادامه داشته و آمار کشته شدگان و مجروحان خیزش مردم آن کشور رو به افزایش است، منابع حقوق بشری مستقل اعلام کرده اند که نیروهای امنیتی سوریه مانع از دسترسی پزشکان به مجروحان اعتراض‌ها‌ی هفته گذشته در این کشور شده اند.

به گزارش تارنمای سازمان «دیده بان حقوق بشر»، مدیر بخش خاورمیانۀ این سازمان غیر دولتی گفته است که در اعتراض‌های هفته گذشته در درعا در جنوب سوریه و منطقه‌ای در حومه دمشق، عده‌ای از معترضان زخمی شدند اما نیروهای امنیتی نگذاشتند پزشکان و امدادگران آنها را مداوا کنند، که این رفتار غیر انسانی و غیر قانونی است.”

این درحالیست که طبق آخرین گزارش ها، اعتراضات در شهر درعای سوریه همچنان ادامه دارد و همزمان نیروها و ادوات نظامی سنگین دولتی، وارد شهر نفت خیز بانیاس جهت کنترل و سرکوب اعتراضات شده اند.

بنا بر آخرین خبار رسیده از سوریه، طی روزهای گذشته در منطقه دوما در شمال دمشق تظاهراتی علیه دولت بشار اسد برگزار شد که نیروهای امنیتی ۱۹۰ تن را بازداشت کردند و ۸ نفر در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شدند.

همچنین در شهر دمشق دانشجویان به تظاهرات علیه دولت پرداختند که خبرهای تائید نشده حاکی از کشته شدن یک نفر می باشد.

در پی یک ماه تظاهرات مردم سوریه ، مطابق گزارش‌های مجامع دفاع از حقوق بشر، در جریان برخورد‌های نیروهای امنیتی سوری و مردم معترض، من‌جمله درگیری‌های هفته اخیر در شهر بانیاس، تاکنون حدود ۱۳۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

تنها واکنش عملی بشار اسد، رئیس جمهور موروثی سوریه، طی هفته های اخیر، برکناری دولت و دادن وعده های مبهم به مردم و معترضان بود، ضمن اینکه مخالفان را “فتنه گران تحریک شده توسط اسراییل” خواند.

بخش دیگری از وعده‌های بشار اسد اجرای اصلاحات سیاسی من‌جمله لغو “شرایط فوق‌العاده” امنیتی بود که از سال ۱۹۶۳ تاکنون بهانه اداره جامعه با شیوه‌های پلیسی و تعطیلی آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در آن کشور بوده، اما این وعده هم عملی نشد.
از چهار هفته پیش که سوریه شاهد اعتراض‌های مردمی است، فشارها بر رسانه‌های مستقل و خبرگزاری‌های بین‌المللی در آن کشور افزایش یافته و گروهی از خبرنگاران خارجی نیز بازداشت و اخراج شده اند.

 • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۵:۳۱ ب.ظ | پاسخ

  از دولت ایران یاد گرفتن

  • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۶:۱۹ ب.ظ | پاسخ

   از کشور دوست و برادر این کار بعیده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۶:۲۳ ب.ظ | پاسخ

    che hayahoee bargharar karde bodan aghayan dar morede najrohane bahraini ke vaghean ham agar angone k migoyand bod bayad az najrohan defa mishod.hala inja chee?najrohane sory che e?yeki nist bege

    • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۷:۲۳ ب.ظ | پاسخ

     دست دولت کودتا دیده میشه…….

     • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۱:۰۶ ب.ظ | پاسخ

      بنا به گزارش الجزیره به نقل از یک وکیل دستگیر شدگان ، امروز ، در یک دهکده نوار ساحلی سوریه ، نیروهای امنیتی ۲۰۰ نفر از معترضین یک تظاهرات ضد بشار اسد را دستگیر و سپس یک تیم فیلم بردار تلویزیونی را دعوت و آن دستگیر شدگان را وادار میکنند تا جلوی تلویزیون فریاد بزنند ما فدایی بشار اسد هستیم و حاضریم جانمان را برایش بدهیم. آسمان در کشور برادر سوریه هم همین رنگ است. ولی…… .

      • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۸:۲۵ ب.ظ | پاسخ

       با سلام
       مهم از سوریه:
       هم اکنون تلویزیون c n n صحنه ای را نشان داد که خون را در بدن انسان منجمد میکرد. زره پوش توپ داری که بطرف مردم در حرکت بود توسط تعدادی جوان که در مقابل آن روی زمین خوابیدند متوقف شد. جنبش فتنه سوری بسرعت حریق در حال گسترش است و امروز به دانشگاه های دمشق را هم وسیعاً سرایت کرد و برای اولین بار دیدم که صفوف مختلط زن و مرد و بچه از یکی از روستاها برای تظاهرات پیداه راهی یکی از شهر ها بودند.

       (اختیاری)     (اختیاری)