سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشتاد درصد تخت‌های ICU در ایران استانداردهای جهانی را ندارند...

هشتاد درصد تخت‌های ICU در ایران استانداردهای جهانی را ندارند

چکیده :طبق استانداردهای موجود می بایست 10 درصد این تختها مربوط به مراقبتهای ویژه پزشکی باشد. یعنی باید حداقل 7 هزار تخت ICU در مراکز درمانی کشور داشته باشیم که هم اکنون تعداد تختهای فعال و غیر فعال ICU به عدد 5 هزار تخت نمی رسد. 80 درصد این تعداد تخت ICU نیز باید استانداردسازی شوند....


رئیس انجمن بیهوشی و مراقبتهای ویژه ایران با اشاره به کمبود دو تا پنج هزار تخت ICU در مراکز درمانی کشور، افزود: حدود پنج هزار تخت ICU داریم که ۸۰ درصد آنها با استانداردهای جهانی فاصله دارند.

به گزارش مهر، دکتر محمدمهدی قیامت روز سه شنبه در نشست خبری ششمین کنگره بین المللی مراقبتهای ویژه پزشکی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه وضعیت تختهای ویژه بیمارستانی در ایران چگونه است، گفت: در سالهای گذشته اقدامات خوبی برای تامین و تجهیز بیمارستانها به بخشهای ویژه و ایجاد تختهای ICU توسط وزارت بهداشت انجام شده است اما همچنان نیازمند تختها و تجهیزات بیشتری در این بخش هستیم.

وی با اعلام اینکه تعداد تختهای ICU در کشور نسبت به ۱۰ سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، ادامه داد: حدود ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی در تمامی مراکز درمانی کشور داریم که فعال هستند. طبق استانداردهای موجود می بایست ۱۰ درصد این تختها مربوط به مراقبتهای ویژه پزشکی باشد. یعنی باید حداقل ۷ هزار تخت ICU در مراکز درمانی کشور داشته باشیم که هم اکنون تعداد تختهای فعال و غیر فعال ICU به عدد ۵ هزار تخت نمی رسد.

قیامت با عنوان این مطلب که ۸۰ درصد این تعداد تخت ICU نیز باید استانداردسازی شوند، افزود: دو تا ۵ هزار تخت جدید ICU نیاز داریم که البته در کنار آن باید نیروی متخصص نیز تربیت شود.

رئیس ششمین کنگره بین المللی مراقبتهای ویژه پزشکی با اشاره به اینکه هر سال حدود ۲ تا ۲٫۵ میلیون بیمار دچار حادثه به مراکز درمانی کشور مراجعه می کنند، گفت: ۲۰ تا ۳۰ درصد این افراد نیازمند مراقبتهای ویژه هستند.

قیامت با سنگین خواندن هزینه تامین و تجهیز تختهای ICU، افزود: برای آماده سازی هر تخت ICU می بایست حداقل ۲۵۰ میلیون تومان هزینه شود تا استانداردهای اولیه را داشته باشد.

وی تاکید کرد: قطعا تامین چنین اعتباراتی برای رفع کمبود تختهای ICU در کشور از توان وزارت بهداشت خارج است. بنابراین با استانداردهای جهانی برای تجهیز بخشهای مراقبتهای ویژه پزشکی در مراکز درمانی حداقل ۲۰ سال فاصله داریم.

  • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۴:۳۳ ب.ظ | پاسخ

    مهم نیست که تختها و مراقبتهای ویژه پزشکی بسیار پایینتر از استاندارهای ” اولیه ” هستند ! مهم این است که در بزرگترین بیمارستانها غرفه “کفش ” و ” آجیل فروشی ” راه انداخته شده است !!!!!

    (اختیاری)     (اختیاری)