سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نگرانی از احتمال ورشکستگی صندوق تامین اجتماعی / دولت بدهی‌های خود را پرداخت کند...

نگرانی از احتمال ورشکستگی صندوق تامین اجتماعی / دولت بدهی‌های خود را پرداخت کند

چکیده :دولت باید هرساله در قالب لایحه بودجه به تعهدات خود عمل کند، در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که صندوق تامین اجتماعی دارد در خوشبینانه ترین حالت در آستانه ورشکستگی قرار دارد و در حالت بدبینانه نیز مصارف این سازمان بر منابع پیشی گرفته است....


یک کارشناس تامین اجتماعی نسبت به ورشکستگی صندوق تامین اجتماعی هشدار داد و خواستار آن شد که دولت بدهی‌های خود به تامین اجتماعی را پرداخت کند.

به نوشته خبرآنلاین، محمود احمدی نژاد در نخستین نشست خبری سال ۱۳۹۰ ادعا کرد: دولت هیچگونه بدهی به سازمان تأمین اجتماعی و یا ارگانی دیگر ندارد و اعلام این چنین اخباری تنها تعهداتی است که بر اساس یک سری قوانین بر عهده دولت گذاشته شده است.

وی همچنین گفت: اینها تعهداتی است که برای دولت ایجاد کرده اند، اما دولت هیچگونه بدهی ندارد. اما دولت باز هم به تعهدات خود عمل کرده و از این گونه سازمانها حمایت خواهد کرد.

با این حال محسن ایزدخواه، کارشناس مسائل رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به اینکه دولت باید هرساله در قالب لایحه بودجه به تعهدات خود عمل کند، به مهر گفت: در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که صندوق تامین اجتماعی دارد این صندوق در خوشبینانه ترین حالت در آستانه ورشکستگی قرار دارد.

وی درمورد بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی افزود: مطابق با ماده ۲۴ قانون تامین اجتماعی و سایر قوانین و مصوبات، دولت باید به عنوان بزرگترین شریک اجتماعی صندوق تامین اجتماعی سهمی را پرداخت کند که این سهم ۳ درصد حق بیمه تعیین شده است.

به گفته وی، در مجموع میزان بدهی های دولت به تامین اجتماعی ۲۳ هزار میلیارد تومان است که این مبلغ طی سالهای اخیر بیشتر شده است: با توجه به شعار مهرورزی و عدالتخواهی، از دولت دهم انتظار می رود در جهت حمایت از اقشار محروم جامعه پرداخت سهم حق بیمه را روانتر و بهتر از گذشته انجام دهد چراکه پرداخت نشدن بدهی های دولت باعث می شود وضعیت معیشتی و امنیتی بازنشستگان به خطر بیافتد.

به گفته ایزد خواه قانون رفاه و تامین اجتماعی و همچنین مواردی از برنامه چهارم و پنجم توسعه، دولت را مکلف کرده که علاوه بر پرداخت بدهی های گذشته ترتیبی برای پرداخت دیون آتی نیزاتخاذ کند.

وی با اشاره به اینکه دولت باید هرساله در قالب لایحه بودجه به تعهدات خود عمل کند، گفت: در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که صندوق تامین اجتماعی دارد در خوشبینانه ترین حالت در آستانه ورشکستگی قرار دارد و در حالت بدبینانه نیز مصارف این سازمان بر منابع پیشی گرفته است.

به گفته وی، دولت باید بدهی های خود را به تامین اجتماعی جزء دیون ممتازه بداند و برای پرداخت آن اقدام کند چرا که این امر با امنیت ملی گره خورده و هنگامی که بازنشستگان در رفاه و آسایش باشند بهترین حامیان دولت و نظام هستند.

  • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۱۰:۲۶ ق.ظ | پاسخ

    با سلام
    من از سه سال پیش نوشتم و تکرار کردم که این سازمان ورشکست است. دولت و بنیاد ها، هرچه شرکت ورشکسته و سرمایه سوخته که در مالکیت خود داشته اند را با زدو بند به شرکت سرمایه گذاری این سازمان یعنی « شرکت شستا» واگذار کرده اند. دولت هم خود ده میلیارد تومان به این صندوق بدهکار است . بزرکترین گناه در این رابطه گردن خانه ضد کار گر است که از این کلاه برداری های بزرگ آگاه بوده است ولی آنرا بسکوت برگزار گرده و به کارگارانی که خود را نماینده انان میداند خیانت کرده است.

    (اختیاری)     (اختیاری)