سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تلاش بانک مرکزی برای مهار بازار سکه ناکام مانده است...

تلاش بانک مرکزی برای مهار بازار سکه ناکام مانده است

چکیده :بانک مرکزی برای کنترل بازار طلا و سکه اقدام به برگزاری حراج روزانه شمش های یک کیلو گرمی طلا و انواع قطعات سکه بهار آزادی نموده است، اما آنچه تا کنون حصول نشده، ترکیدن حباب قیمت‌ها است....


در حالی که بانک مرکزی برای کنترل بازار طلا و سکه اقدام به برگزاری حراج روزانه شمش های یک کیلو گرمی طلا و انواع قطعات سکه بهار آزادی نموده است، اما آنچه تا کنون حصول نشده، ترکیدن حباب قیمت‌ها است.

به گزارش اعتدال، روز گذشته با وجود اینکه قیمت طلا در بازارهای جهانی سیر نزولی داشت اما در حراج حضوری بانک کارگشایی قیمت‌های پیشنهادی از سوی خریداران، به یکباره پرواز نمود، تا آنجا که اکثر معاملات دیروز بالاتر از قیمت روز گذشته بازار معامله شد.

این گزارش حاکی است، روز گذشته معامله گران قیمت‌‌هایی را پیشنهاد می دادند، که برخی دلالان سکه حاضر بودند سکه های خود را به قیمت‌هایی پایین تر از نرخ های برنده بفروشند.

در حالی بازار دیروز (دوشنبه ۲۲ فرودین‌ماه۱۳۹۰) توسط برخی واسطه ها آشفته شده بود، که به عقیده برخی تحلیل گران بازار سکه و طلا، بورس بازان سکه برای جلوگیری از کاهش قیمت‌ها و ترکیدن حباب سکه با ارایه پیشنهادهای بالاتر از قیمت‌های بازار و معامله این قطعات سکه مانع از تحقق اهداف بانک مرکزی برای واقعی‌تر کردن قیمت‌ها می شوند.

این گزارش حاکی است روز گذشته قبل از آغاز حراج دیروز قیمت انواع قطعات سکه تمام، نیم و ربع بهار آزادی در بازار تهران، به ترتیب ۴۰۸۰۰۰، ۲۰۴۰۰۰ و ۱۲۳۰۰۰ تومان بود ولی در حراج حضوری سکه تمام بهار آزادی تا ۴۱۲۰۰۰ تومان و نیم بهار آزادی نیز تا ۲۰۹۰۰۰ تومان هم خریداری شد، و این درحالی بود که در این بین قیمت طلا در بازارهای جهانی و حتی داخلی با کاهش روبرو بود.

با توجه به اینکه از یک سو برخی گمانه زنی از وجود دست هایی در بازار برای جلوگیری از کاهش قیمت سکه و متورم شدن حباب قیمتی در این بازار خبر می دهد و از سویی دیگر عدم کسب نتیجه مطلوب از اقدام اخیر بانک مرکزی ، سبب شده است تا کارشناسان اقتصادی به بانک مرکزی پیشنهاد دهند تا راهی دیگر به جز حراج حضوری تدبیر کند.

کشتی آرا، رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر پیشتر، از عدم استقبال بازار از سکه های گرمی خبر داده بود، پیشنهاد داده بود که بانک مرکزی سکه های بهار آزادی را در بانک ها عرضه کند.

لازم به ذکر با تداوم سوداگری در بازار سکه و طلا بسیاری از کارشناسان اقتصادی از هجوم سرمایه های سرگردان به این بخش و کاهش شدید سرمایه در بازارهای دیگر از جمله بازار مسکن ابراز نگرانی می‌کنند.

(اختیاری)     (اختیاری)