سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » زندانیان سیاسی زن همچنان در بند قرنطینه اوین نگه داری می شوند...
» فریاد اعتراض شان هنوز به جایی نرسیده

زندانیان سیاسی زن همچنان در بند قرنطینه اوین نگه داری می شوند

چکیده :در بندهای عادی زندان اوین، زندانیان از حق رفت و آمد در راهرو و هواخوری برخوردارند، اما در بند قرنطینه زندانیان سیاسی زن این حق نیز از زندانیان سلب شده و زندانی ناچار است تمام ساعات شبانه روز خود را در همان سالن دربسته...


کلمه_گروه اجتماعی:کمتر کسی تصور می کرد که نگهداری زندانیان سیاسی زن در یکی از قرنطینه های زندان اوین با نام متادون ماه ها به طول انجامد و این زندانیان بدون کوچکترین امکانات رفاهی و در چنین شرایط دشواری این همه مدت در این بند بمانند.اما آنها ماههاست که در این بند هستند و انگار هم برای مسوولان، هم برای رسانه ها و هم برای فعالان حقوق بشر شرایط غیرعادی زندانیان سیاسی زن کم کم عادی شده است اما برای خود این زندانیان این شرایط هرگز عادی نشده و هر چه می گذرد تحملش سخت تر می شود.این زندانیان به قول خودشان دچار یک نوع بی عملی و رخوت در شرایط بسته این بند شده اند و فریاد اعتراض شان هم در این مدت به جایی نرسیده است و همچنان بیش از بیست زندانی زن در یک فضای سی متری نگه داری می شوند و سلامت شان هر روز بیشتر از روز پیش به خطر می افتد.

به گزارش کلمه، در آبان ماه سال گذشته زندانیان سیاسی زن از بند معروف به بند نسوان به سالن دربسته‌ای به نام ” بند متادون” منتقل شدند، این سالن دربسته در بخشی از بند نسوان قرار گرفته و به صورت یک سلول جمعی است و زندانی را از آزادی عمل در محدوده کوچک زندان نیز محروم می‌کند.

در بندهای عادی زندان اوین ، زندانیان از حق رفت و آمد در راهرو و هواخوری برخوردارند، اما در این بخش این حق نیز از زندانیان سلب شده و زندانی ناچار است تمام ساعات خود را در همان سالن دربسته بگذراند.

زندانیان زن مجبورند تمام ساعات روز وشب را بدون کوچکترین امکانات رفاهی، تفریحی و بهداشتی در این سلول در بسته بگذرانند.آنها حق استفاده از سالن ورزشی و حتی کتابخانه بند زنان را نیز ندارند و تنها یک ساعت در روز قادرند از هواخوری استفاده کنند .این شرایط موجب بیماری برخی از این زندانیان شده است چرا که آنها بدون تحرک مجبورند ساعتها در یک نقطه باقی بمانند و نمی دانند چگونه ساعات خود را بگذرانند .

این بند قرنطینه هرچند دیگر بند متادون نام ندارد اما همچنان برای گذراندن دوران حبس به ویژه حبس های طولانی مناسب نیست. زندانیان زن از کمترین امکانات برای پخت و پزو زندگی برخوردارند در حالی که در دیگر بندهای عمومی زندان اوین بیشتر زندانیان از امکانات کافی در این زمینه برخوردارند .این بند همچنین فقط یک حمام و دستشویی دارد .

زندانیان این بند نیز همچون زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین که زندانیان سیاسی مرد را در خود جای داده است از حق تماس تلفنی محروم اند و تنها روزهای سه شنبه به مدت ۲۰ دقیقه می توانند با خانواده شان ملاقات کابینی داشته باشند، ملاقاتهای حضوری این زندانیان نیز با تشخیص دادستان تهران انجام می پذیرد و بیشتر این زندانیان از این حق محرومند .

زندانیان عادی زن که در بند نسوان به سر می برند از امکانات بهتری برخوردارند آنها می توانند از کلاس‌های فرهنگی، کتابخانه و همچنین هواخوری در تمام طول روز استفاده کنند.

در این شرایط دشوار بیشتر زندانیان سیاسی این بند از حق مرخصی نوروزی نیز محروم ماندند و نوروز امسال را نیز در زندان و در این بند آغاز کردند .هم اکنون در بند متادون بیش از بیست زندانی سیاسی زن از جمله بهاره هدایت، عاطفه نبوی، پروین جوادزاده ، مهدیه گلرو، لیلا توسلی، هاله سحابی و … نگه‌داری می‌شوند.

 • ۱۳۹۰/۰۱/۲۲ ۱۰:۴۱ ب.ظ | پاسخ

  حرفی نیست…….! یعنی هر چه گوییم سخن از درد و غم است!
  حکومتی که آدماش انسانیت خودشون رو زیر سوال برده اند.
  واقعا تاسف. واقعا تاسف، تاسف…

  سایت کلمه، روزی بیش از ۴۰ مرتبه وارد سایت شما می شوم، ولی خبری از خانواده میر حسین و مهدی کروبی منتشر نمی شود! می دانم که شما هم الان مطلع نیستید از این وضعیت. ولی به عنوان مخاطب سایت کلمه از شما درخواست می کنم که سخنان و نکاتی که مهندس موسوی در بیانیه های خودش به آن اشاره می کرد، خواهش از شما این است که با انتشار این سخنان و نکات، دوباره بیان زیبا و آزادی خواهانه میر حسین موسوی رو برای مخاطبان سایت زنده کنید تا دوری پدر اینقدر زجر ندهد فرزندش را.. فرزندش با درد و غم می نویسد.

  تشکر از زحمات سایت..

  • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۹:۱۰ ق.ظ | پاسخ

   می خواستند خلاف قانون عمل نکنند که بازداشت نشن وقتی می ریزن تو خیابون و بدون دلیل هر کی که ریش داره رو به اسم بچه مذهبی می زنن باید هم بازداشت بشن چون به حقوق شهروندی یکی دیگه تجاوز می کنن حالا هم باید مجازان بشن به هر حال هر جرمی یه مجازاتی هم داره دیگه

   • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۹:۱۸ ق.ظ | پاسخ

    میتونید مدرک قانع کننده ای بیارید؟

    • .
     ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۶:۰۱ ب.ظ | پاسخ

     آخه تو داری از این میسوزی پول نفتی که داری میخوری میپره

     • ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ ۷:۱۵ ب.ظ | پاسخ

      اقای بسیجی فواد زمانی کدام قانون ؟ قانون تجاوز . یا قوانینی که بند های قانون اساسی توسط دیکتا تور زیر پا گذاشته شده چی .ترور
      توسط لباس شخصی ها و….. هزاران قا نون شکنی دیگر را توسط … نمی بینی ؟….

      (اختیاری)     (اختیاری)