سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بحران در صنعت کشتی‌رانی ایران: بلاتکلیفی ۱۵۰۰ نیرو و پیوستن چین به تحریم‌ها...
» افزایش بازرسی‌ها از کشتی‌های ایران در کشورهای مختلف

بحران در صنعت کشتی‌رانی ایران: بلاتکلیفی ۱۵۰۰ نیرو و پیوستن چین به تحریم‌ها

چکیده :تحریم‌های بین‌المللی، فعالیت‌های شرکت کشتی‌رانی ایران را به وضعیت بحرانی رسانده و نیروهای این شرکت در بلاتکلیفی به سر می‌برند. همچنین به علت تحریم، کارکنان کشتی‌های ایرانی در سواحل سایر کشورها امکان پیاده شدن و ورود به ساحل را ندارند. در تازه‌ترین مورد، کشور چین نیز به کارکنان چند کشتی ایرانی اجازه ورود به ساحل را نداده است....


گزارش‌ها حاکی از آن است که تحریم‌های بین‌المللی، فعالیت‌های شرکت کشتی‌رانی ایران را به وضعیت بحرانی رسانده و نیروهای این شرکت در بلاتکلیفی به سر می‌برند. این در حالی است که بازرسی کشتی‌ها به دلیل تحریم‌ها افزایش یافته و چین نیز به تحریم پایبند بوده و اخیرا از پیاده شدن برخی کارکنان کشتی‌های ایرانی جلوگیری کرده است.

به گزارش خبرنگار کلمه از استان‌های جنوبی کشور، بیش از ۱۵۰۰ نیروی شرکت کشتی‌رانی ایران مدت‌هاست که بلاتکلیف هستند و برای هیچ ماموریتی دعوت نمی‌شوند. این مشکل از آنجا ناشی می‌شود که کشتی‌های ایرانی به دلیل تحریم‌های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا اجازه نمی‌یابند به مقصدهای جدید عزیمت کنند.

این گزارش همچنین به محرومیت ملوانان ایرانی شاغل در این بخش از بهره‌مندی از مزایای حضور در ماموریت‌ها اشاره می‌کند و می‌افزاید: این در حالی است که حقوق و مزایای کارکنان شرکت کشتی‌رانی بر اساس حداقل حقوق تعیین می‌شود و تنها در صورت حضور در ماموریت، آنها از افزایش حقوق و مزایا برخوردار خواهند بود.

از سوی دیگر، در پی تحریم‌های صورت گرفته، کارکنان کشتی‌های ایرانی در سواحل سایر کشورها امکان پیاده شدن و ورود به ساحل را ندارند.

بر اساس این گزارش، در تازه‌ترین مورد، کشور چین نیز به کارکنان چند کشتی ایرانی اجازه ورود به ساحل را نداده است. همچنین گزارش‌ها از افزایش بازرسی کشور در کشورهای مختلف حکایت می‌کند.

برخی کارکنان شرکت کشتی‌رانی نیز به دلیل حضور طولانی‌مدت در دریا – که بعضا تا ۹ ماه به طول می‌انجامد، دچار بیماری‌های مختلف جسمی و روحی شده‌اند.

همچنین اخیرا هزینه عبور کشتی‌های ایرانی از کانال سوئز به میزان زیادی افزایش یافته است. کشتی‌های ایرانی به خاطر آنکه به دلیل تحریم‌ها از بیمه‌های معتبر بهره‌مند نیستند، ناچارند هزینه‌های اضافی چنین وضعیتی را متحمل شوند.

این گزارش، در خصوص دیگر مشکلات این بخش، به عدم تمایل بازرگانان به حمل و نقل بار خود توسط شرکت کشتی‌رانی ایران اشاره می‌کند که این امر موجب شده گاهی یک کشتی مدت‌ها در یک بندر خارجی متوقف بماند تا بتواند با رقمی پایین، محموله‌ای را بار بزند و به طرف ایران حرکت کند.

 • ۱۳۹۰/۰۱/۲۲ ۱:۵۵ ب.ظ | پاسخ

  بیایید در روز گارگر ۱۲ اردیبهشت در اعتراض به وضعیت ما مردم در این کشور فقط یک ساعت دست از کار بکشیم

  • ۱۳۹۰/۰۱/۲۲ ۲:۱۹ ب.ظ | پاسخ

   ba salam va arze khaste nabashid,

   Nevisande va gozareshgare mohtaram akhbar migin lotfan tozihate bishtari biarin che no bimariayee, koodoom keshti,
   ta vagti age yeroozi yeki goft in gozaresh hagigat nadare bekoobi roo miz barash

   ba tashakor yek khanandeye sade

   • ۱۳۹۰/۰۱/۲۲ ۳:۴۶ ب.ظ | پاسخ

    من خودم افسر شاغل روی کشتی های ج ا هستم وضعیت ازاین هم بدتره مثلا در کشورزاپن از تمام کارکنان اثر انگشت واثر چشم گرفتند تمام کابین هارو هم با استفاده از سگ بازرسی کردند که الان وضعیت وحشتناکه

    • ۱۳۹۰/۰۱/۲۲ ۴:۲۸ ب.ظ | پاسخ

     بنده خودم از کارکنان هستم.متاسفانه وضع بسیار بدتر از اینهاست که ذکر کرده اید.

     • ۱۳۹۰/۰۱/۲۲ ۴:۵۷ ب.ظ | پاسخ

      چرا شما از تحریم خوشحال می شوید؟ به نظر شما آیا بهتر است ایران تسلیم و منقاد غرب شود؟ ضدیت با احمدی نژاد و خامنه ای شما با به ضدیت با منافع و سربلندی ایران و انقلاب نکشاند.

      • ۱۳۹۰/۰۱/۲۲ ۱۱:۲۲ ب.ظ | پاسخ

       کاملا این گزارش درست است , برادر من که مهندس کشتی است به اتفاق همسرش بیش از یکماه است که در کشتی در بندرگاه چین بلاتکلیف هستند و اجازه ورود به بندر را ندارند و شرکت کشتیرانی نیز اجازه حرکت به سمت ایران را نمی دهد.

       • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۱۲:۲۰ ق.ظ | پاسخ

        حذف یارانه ها؛ قبض های گاز خانگی را پرداخت نکنید!

        • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۱۲:۴۵ ق.ظ | پاسخ

         دوست من دوباره خودت مطلبت را بخوان ! بعد برو تحقیق کن در چه دوره ای “منافع و سربلندی ایران” بیشتر از این دوره پایمال شده …البته به استثنای ادوار اشغال ایران توسط مغولان و عربها !
         وقتی این تحقیق را انجام دادی ، برو مطالعه و بررسی کن که آیا در این دوره ، منافع ایران است که تامین می شود یا منافع همین آقایان که نام بردی . سهم ملت چه بوده ؟ جز حرف مفت و فقر و فاقه عینی ! انرژی هسته ای افتخار ما بود . اما پیشرفت واقعی -نه در زیر زمین تصورات جناب رئیس جمهور توسط دختر سیزده یا شانزده ساله – در عرصه عملی چقدر بوده .
         بعد از تحقیق به من بگو با میله های سوخت چکار می کنند ؟ لای نان بربری می گذارند و با پنیر می خورند یا با آن انرژی هسته ای به دست می آورند . اگر مسالمت آمیز باشد که قاعدتا طبق روش آقای خاتمی باید روابط گسترده ای با شرکتهای غربی و غیر غربی داشت تا هم تکنولوژی به دست آورد و هم پول – یعنی جنبه تجاری – یا باید دنبال بمب اتم بود که شما خودت بفرما ، بعد از این همه هزینه و از بین بردن منافع و در نتیجه سربلندی خودمان که نمونه اش را در این مطلب می بینید ، با پس گردنی از ما می گیرند یا مجبورمان می کنند با زبان خوش خودمان برویم تحویل بدهیم = حالا شما خودت از این فرمول به منافع و سربلندی برس تا ما هم ببینیم !

         • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۹:۱۴ ق.ظ | پاسخ

          کشور را به چین فروختن وتولیدات داخلی را نا بود کردند وپول نفت را اجناس به درد نخور از چین وارد کردند وبه زبا له دانها ریختن
          کشور به خا طر داشتن رهبران خود سر ونادان ملیارد ملیارد ضرر کرد و امروز ما کره ژاپن که نشدیم هیچ .از کشور های همسایه عربی وغیره
          در اطراف خود مان عقب تر هستیم .بیشترین زندانی سیاسی واعدام وتورم ونا رضایتی خبره وتوده ها را داریم .دیکتا تور همیشه فکر میکند
          اگر این کار را بکند بهتر است .ولی باز اشتباه در اشتباه این سر نوشت همه دیکتا تورها است.

          • ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ ۶:۵۱ ب.ظ | پاسخ

           inha ke chizy nist … 26 salame … 5 sal hastesh ke biron az iran kar mikonam … har keshvari miresam khejalat mikesham begam passport Irani daram … az khair sar Hazarat davlatmardan Irani …. az jib khodam hazineh mikonam … vali qabool nemikonan … vaseh Cisa gereftan moshkel darim … vaseh transfer pool moshkel darim … vaseh pardakhthay to hich bank jahani nemitonim hesab baz konim … az mast ke bar mast ….

           (اختیاری)     (اختیاری)